Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneği olarak ortak sorunumuz olan, Dünya Sağlık Örgütünün 2019 yılının en önemli on sağlık sorunundan biri olarak gösterdiği aşı karşıtlığıyla mücadele için bir iletişim yolu olarak hikâye yarışması açıp seçici kurul tarafından beğenilen öyküleri kitaplaştırarak katkı vermek istedik.

Son başvuru tarihini 15 Temmuz 2021 olarak belirlediğimiz öykü yarışmamıza bu yıl 104 katılımcı öykülerini gönderdi. Katılımcılara ait istatistiksel bilgiler şöyleydi: 63’ü kadın, 41’i erkek idi; en genç katılımcı 12, en yaşlı katılımcı 77 yaşındaydı; 39 farklı ilden ve bir yurt dışından katılım oldu. En çok katılım İstanbul (22), Ankara (13), İzmir (11) illerindendi;  katılımcıların 13’ü sağlık çalışanıydı.

Alanınde uzman, birbirinden değerli seçici kurul üyelerimiz ilk üç dereceye giren öykülerimizi belirledi.

Yapılan değerlendirme sonucunda birinciliği “Arı Sokması” adlı öyküsüyle Armağan Can ve “Bostan Korkuluğu” adlı öyküsüyle Onur Akbaba, ikinciliği “Bez Bebek” öyküsüyle Hakan Nazım Kızıklı ve “Sıcak” öyküsüyle Cevat Alper Ersoy, üçüncülüğü “Çınar Altı Kahvesi” öyküsüyle Zeynep Kesler ve “Acı Tecrübe” öyküsüyle Tuğçe Öztürk paylaştılar.

AŞI  KARARSIZLIĞINA HAYIR YARIŞMASI SONUÇLARI
Derecesi Öykünün Adı Öykü Yazarı
Birinci Arı Sokması Armağan Can
Birinci Bostan Korkuluğu Onur Akbaba
İkinci Bez Bebek Hakan Nazım Kızıklı
İkinci Sıcak Cevat Alper Ersoy
Üçüncü Çınar Altı Kahvesi Zeynep Kesler
Üçüncü Acı Tecrübe Tuğçe Öztürk

Yarışmamız için değerlendirmeleriyle büyük emek harcayan seçici kurul üyelerimize, öyküleriyle yarışmamıza katkı veren tüm katılımcılarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.