Tıbbi Terimler Kılavuzu

Tıp Terimleri Karşılıklar Kılavuzu” 6823 terim içermektedir. Elinizdeki bu karşılıklar kılavuzuyla tıp terimlerinin Türkçede doğru yazılışına ve önerilen Türkçe karşılığına ulaşılabilmektedir.

Tıbbi Terimler Kılavuzu

Değerli Meslektaşlarımız,

Bildiğiniz gibi, kök hücrenin uygun ortam ve şartlarda farklı doku ve hücrelere dönüşebilme özelliği vardır. Bu nedenle, bir çok hastalık ve milyonlarca kişi için “Kök hücre gelecektir, kök hücre umuttur”.  Pek çok hastalığın sağaltımında kullanılabilirliği için de yoğun çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye’de son yıllarda kemik iliği nakil sayısı büyük bir ivme kazanmıştır. 2016 yılında, yaklaşık 3800 nakil işlemi gerçekleştirilmiştir. Artık Türkiye’den hiç kimse kök hücre nakli olmak için yurt dışına gönderilmemektedir. Aksine “nakilde tersine göç başladı” denebilir. Hastalarımızın yaklaşık %10-15’i yabancı uyruklu kişiler olup, 4 kıtadan hasta kabul eder bir duruma gelmiş bulunuyoruz. İlave olarak, yurt dışında kemik iliği nakli merkezleri kurulması ve nakillerin yapılması için eğitimlerin verildiği ve danışmanlıkların yapıldığı bir duruma geldik. Bunlardan biri Özbekistan Hematoloji Enstitüsü bünyesinde kurulan Kök Hücre Nakli Merkezi’dir ve Orta Asya bölgesinde çalışan önemli bir nakil merkezi olmuştur. Bu bağlamda sağlık ve eğitim alanında ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve bilgi alışverişi sağlanması için her yıl Türkiye- Özbekistan Hematoloji Günleri düzenlenmektedir ve bu yıl üçüncüsü ülkemizde düzenlenecektir.

Milyonların umudu kök hücredir ancak kök hücre nakli, her şeyin sonu veya sorunların bittiği anlamına gelmiyor. Hastalar aylar, yıllar sonra bile ciddi problemler ile karşılaşabiliyor. Ayrıca, verici bulunamayan hastaların tedavisinde de son yıllarda çok önemli gelişmeler olmaktadır. Gerek tanı ve takip yöntemleri, gerekse tedavilerin akıl almaz bir hızla gelişmesi nedeniyle, bu konudaki bilgilerin yarı ömrü çok kısalmaktadır. Bu nedenle gerek bu hastalıkların tanısının konmasında gerekse son güncel bilgiler ışığında tedavilerinin yapılmasında deneyimli uzmanlarının yetiştirilmesi ve bu uzmanların mezuniyet sonrası eğitimleri büyük önem arz etmektedir.

12-13 Mayıs 2017 tarihinde hematoloji uzmanları ile hematoloji yan dal asistanlarına yönelik başkent Ankara’da gerçekleştireceğimiz “3. Türkiye-Özbekistan Hematoloji Günleri ve 6. Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi Kök Hücre Nakli Sempozyumu’na” alanında uzman meslektaşlarımız her gün yeni bilgilerle karşı karşıya kaldığımız kök hücre alanında güncel gelişmeleri ve deneyimlerini tartışacaklardır.

Sıcak ve samimi bir ortamda yoğun bilimsel içeriğinden keyif alacağınızı düşündüğümüz sempozyumumuzda sizleri aramızda görmekten büyük kıvanç duyacağız.

Saygılarımızla

Prof.Dr. Fevzi ALTUNTAŞ
Sempozyum Başkanı

Doç.Dr. Emre TEKGÜNDÜZ
Sempozyum Sekreteri

© Telif Hakkı - Hematolojik Nadir Hastalıklar Derneği